Клінічні прояви орторексії
Зрозуміти, що таке орторексія, допоможе опис її проявів. Ознаки РХП з’являються поступово та згодом їхня кількість збільшується.
Основний симптом орторексії — це вибір лише корисної їжі та відсутність орієнтації на свої смакові уподобання чи бажання. Людина ретельно оцінює склад продуктів, способи їхнього приготування та правила поєднання. Зазвичай пацієнти прибирають із меню або обмежують вживання молока, м’яса, солі, жирів, крохмалю, спиртних напоїв, рафінованого цукру, дріжджів, клейковини, ГМО та синтетичних барвників, консервантів та ароматизаторів. Орторексія призводить до формування характерної системи харчування, не завжди правильної, але, на думку хворого, яка покращує і зберігає здоров’я.
Одним із характерних симптомів орторексії є жорстка категоричність у класифікації продуктів на корисні/дозволені та шкідливі/заборонені. Психічне напруження з’являється внаслідок частого конфлікту між бажанням з’їсти смачне, але небезпечне, і дотриманням своїх правил і принципів.
Шкідливі продукти призводять до формування фобій, і хворі припиняють ходити в гості, кафе та ресторани. У разі недотримання правил і зривів, що виявляються у вживанні смачної страви, виникає відчуття провини та самозвинувачення. Роздратування й агресивність до себе призводять до появи своєрідних покарань у вигляді посилених тренувань, ще більшої суворості дієти або періодів голоду.
Обмеження та правила нерідко стосуються як вибору продукту, а і способів їхнього приготування. Пацієнти прискіпливо вибирають засоби та посуд для приготування, суворо дотримуються тривалості запікання або варіння, відмовляються від заморожування, смаження або будь-якої іншої термічної обробки. Процес купівлі, збереження та приготування їжі, планування щоденного раціону та сервірування столу стають ритуалами, які спричиняють заспокоєння. Під час спроб їди в умовах, у яких неможливо проконтролювати процес створення або склад страви, виникає тривога та паніка. Критичність до своєї харчової поведінки відсутня.
Люди з орторексічним розладом люблять говорити про приготування їжі. Вони намагаються пояснювати важливість дотримання принципів правильного харчування оточуючим, дають рекомендації, вважаючи себе експертами. Якщо людина не дотримується системного харчування, то хвора з орторексічним порушенням ставиться до неї зневажливо або засуджує. Розбіжності призводять до непорозуміння та суттєвого обмеження соціальної активності.