Криптогенна фокальна епілепсія: внутрішній таємничий ворог, з яким варто боротися
Епілепсія – це гетерогенна група захворювань, які характеризуються повторними спонтанно виникаючими нападами. Одна з найзагадковіших і складних форм недугу – криптогенна фокальна епілепсія (КФЕ).
Історично вона вважалась незрозумілою за походженням і невиліковною за безпричинністю. Завдяки сучасним технологіям дослідження та інноваційним відкриттям у медичній практиці стали відомі чинники, які впливають на розвиток і прояви захворювання. Таким чином, з'явилися методики лікування та оптимальні шляхи підтримки хворих людей.
Що таке криптогенна фокальна епілепсія?
Це форма епілепсії, що характеризується специфічними припадками, які є спровоковані обмеженою частиною (фокальною ділянкою) мозку. Водночас конкретну причину цього встановити неможливо.
Симптоми прояву захворювання та епілептичних нападів можуть відрізнятися. Вони залежать від розташування осередку проблеми – ураженої частини мозку.
Приклади загальних симптомів КФЕ:
- Судоми – найпоширеніша ознака хвороби. Вони відрізняються за формою та інтенсивністю, болем від терпимого рівня до сильного, що супроводжується конвульсіями, втратою свідомості, падінням.
- Порушення моторики – слабкість м'язів, оніміння кінцівок/частини тіла.
- Порушення когнітивних функцій – виражене зниження концентрації уваги, пам'яті, мовлення.
- Психічні розлади – перепади настрою, галюцинації, тривожність, депресивні й інші стани.
У деяких людей з КФЕ спостерігаються проблеми з органами зору, слуху, нюху, смаку, дотику.
Криптогенна фокальна епілепсія у дітей може проявлятися в затримці загального фізичного, розумового та психосоціального розвитку, труднощах у спілкуванні, навчанні, інших аспектах.
Криптогенна фокальна епілепсія у дорослих іноді проходить з «попередженням». Людина може відчувати певні сигнали перед початком приступу, що допомагає передбачити напад і підготуватися до нього.
Криптогенна фокальна епілепсія: діагностика та лікування
Діагностика КФЕ – складний комплексний підхід, від повного анамнезу до виявлення:
- вогнища активності КФЕ (електроенцефалографія);
- аномалій – можливих причин КФЕ (магнітно-резонансна томографія);
- ділянки мозку, що відповідає за епілептичну активність (позитронно-емісійна томографія).
Вчасна діагностика КФЕ важлива в будь-якому віці. Це інструмент керування захворюванням, розуміння його особливостей і прогнозів для налагодження нормального життя.
Лікування КФЕ – це комплекс індивідуально розроблених заходів для кожного пацієнта окремо з урахуванням віку, ступеню важкості хвороби, власних потреб та особливостей. До загальних методів належать приймання протисудомних препаратів та антиепілептичних засобів. Вони не лікують захворювання, але допомагають контролювати припадки КФЕ. У деяких випадках пацієнтам рекомендується проведення хірургічного втручання для безпечного видалення вогнища ураження.
Куди звернутись із проблемою криптогенної фокальної епілепсії в Києві?
КФЕ – не вирок! Висококваліфікований досвідчений невролог у Києві приймає пацієнтів з КФЕ у Центрі стимуляції мозку. Завдяки досконалій діагностиці та правильному лікуванню багато людей змогли повернутися до повноцінного активного життя.
Клініка ЦСМ у Києві – це найсучасніші дослідження, відкриття та практики. Тут можна отримати повний комплекс якісних медичних послуг завдяки великому досвіду фахівців вищих категорій та оснащенню Центру інноваційними технологіями й обладнанням.