Геміплегія при ДЦП
При дитячому церебральному паралічі у дітей та дорослих формується спастична геміплегія. Патологію супроводжують порушення м’язової роботи в руках, меншою мірою в нижніх кінцівках. На боці ураження спостерігається гіпотрофія м’язів – через порушення іннервації до них надходить менше поживних речовин і вони стають меншого об’єму. На боці ураження формуються контрактури – стійке обмеження пасивних рухів у суглобах. З ранніх років в м’язах руки формується гіпертонус: вона згинається в усіх суглобах, а ручка стиснута в кулак. У старших дітей спостерігається «рука акушера». У дітей із спастичною геміплагією іноді спостерігається анозогнозія – вони не усвідомлюють дефекту свого тіла.
Часто у пацієнтів розвиваються інші психічні та неврологічні розлади:
- Косоокість.
- Зниження гостроти зору та слуху.
- Порушення схеми власного тіла.
- Акалькупія – порушення арифметичної лічби.
- Пальцева агнозія. Якщо лікар вказує на палець дитини, вона не може його назвати чи показати.
- Оптико-просторова аграфія. Порушується просторове сприйняття образів літер.
Не так часто при спастичній геміплегії порушується мова. Розумові здібності зберігаються або помірно знижуються й доходять до легкого ступеня недоумності.
Подвійна спастична геміплегія – обтяжена форма дитячого церебрального паралічу. При ній порушується м’язова робота в усіх кінцівках. Більше страждають руки, ніж ноги. Іноді кінцівки уражуються рівномірно. В ранньому віці починають формуватися контрактури й псевдобульбарні порушення, які проявляються:
- дизартрією – нероздільна мова;
- дисфонією – втрата звучності мови;
- дисфагія – порушення ковтання.
При важкій формі мову може відібрати зовсім – анартрія. Порушується рефлекторна діяльність, при якій вирівнювальні рефлекси тіла погано розвинені. Порушується рівновага тіла.
Діти з подвійною спастичною геміплегією страждають від соціальної ізоляції. Через видимі порушення тіла хворим діткам складно знайти контакт з однолітками, які часто висміюють їхні вади розвитку. Знижуються розумові здібності пацієнтів на тлі ураження головного мозку. Коефіцієнт інтелекту може бути знижений до 50 балів. У 6 з 10 дітей в клінічній картині спостерігаються судоми, мікроцефалія (маленька голова) і незначні дефекти внутрішніх органів.
Геміплегія може проявлятися такими ознаками:
- біль у м’язах;
- порушення міміки;
- набряк кінцівок;
- посиніння рук та ніг;
- насильницькі та раптові рухи в кінцівках;
- зниження тактильної чутливості та відчуття болю шкірою.