icon

Адреси клінік

м. Біла Церква, вул. Гагаріна 37А (На карті)

+38 (093) 170-16-59

Пн.-Нд. 08:30 - 20:00

Геміплегія

Геміплегія – неврологічний синдром, який виявляється повною втратою довільних рухів у кінцівках на одному боці тіла. Геміплегія може бути самостійною патологією при гострому порушенні кровообігу головного мозку, або різновидом дитячого церебрального паралічу.

Геміплегія у дітей

Геміплегія – неврологічний синдром, який виявляється повною втратою довільних рухів у кінцівках на одному боці тіла. Геміплегія може бути самостійною патологією при гострому порушенні кровообігу головного мозку, або різновидом дитячого церебрального паралічу. Захворювання зустрічається у дітей та дорослих.

Види та причини геміплегії у дітей

Геміплегія поділяється на функціональну та органічну. Функціональна найчастіше розвивається у дорослих на тлі таких патологій:

Функціональна геміплегія також виникає через психічні захворювання, наприклад, при дисоціативному розладі, коли невирішені внутрішні проблеми й особистісні конфлікти «перетворюються» в тілесні симптоми. В побуті такий стан зветься істерією.

Органічний вид геміплегії переважно зустрічається у дітей при дитячому церебральному паралічі. Він виникає через пошкодження лобних ділянок головного мозку. При цьому в кінцівках підвищується м’язовий тонус й посилюються рефлекси сухожилків, іноді проявляються патологічні рефлекси.

Існує ще контралатеральна (перехресна) геміплегія – ураження м’язів на протилежному боці тіла. Якщо м’язи паралізовано на боці ураження мозку, то кажуть про іпсілатеральну геміплегію.

Інші види геміплегії:

  1. Спінальна. Виникає внаслідок ураження спинного мозку. Порушення роботи м’язів спостерігаються сегментно. Наприклад, при ураженні шийного чи грудного відділу порушується м’язова сила в руках.
  2. Млява. Зниження м’язової сили виникає внаслідок ураження спинного чи головного мозку.
  3. Спастична або центральна. Виникає після ураження пірамідних шляхів в центральній нервовій системі.

Класифікація за рівнем ураження:

  1. Коркова – внаслідок ураження кори головного мозку.
  2. Супракапсулярна – внаслідок ураження внутрішньої капсули підкірки.
  3. Корко-підкіркова – комбіноване ураження кори та підкіркових структур.
  4. Пірамідно-таламічна – ураження шляхів в центральній нервовій системі.

Геміплегія при ДЦП

При дитячому церебральному паралічі у дітей та дорослих формується спастична геміплегія. Патологію супроводжують порушення м’язової роботи в руках, меншою мірою в нижніх кінцівках. На боці ураження спостерігається гіпотрофія м’язів – через порушення іннервації до них надходить менше поживних речовин і вони стають меншого об’єму. На боці ураження формуються контрактури – стійке обмеження пасивних рухів у суглобах. З ранніх років в м’язах руки формується гіпертонус: вона згинається в усіх суглобах, а ручка стиснута в кулак. У старших дітей спостерігається «рука акушера». У дітей із спастичною геміплагією іноді спостерігається анозогнозія – вони не усвідомлюють дефекту свого тіла.

Часто у пацієнтів розвиваються інші психічні та неврологічні розлади:

  1. Косоокість.
  2. Зниження гостроти зору та слуху.
  3. Порушення схеми власного тіла.
  4. Акалькупія – порушення арифметичної лічби.
  5. Пальцева агнозія. Якщо лікар вказує на палець дитини, вона не може його назвати чи показати.
  6. Оптико-просторова аграфія. Порушується просторове сприйняття образів літер.

Не так часто при спастичній геміплегії порушується мова. Розумові здібності зберігаються або помірно знижуються й доходять до легкого ступеня недоумності.

Подвійна спастична геміплегія – обтяжена форма дитячого церебрального паралічу. При ній порушується м’язова робота в усіх кінцівках. Більше страждають руки, ніж ноги. Іноді кінцівки уражуються рівномірно. В ранньому віці починають формуватися контрактури й псевдобульбарні порушення, які проявляються:

При важкій формі мову може відібрати зовсім – анартрія. Порушується рефлекторна діяльність, при якій вирівнювальні рефлекси тіла погано розвинені. Порушується рівновага тіла.

Діти з подвійною спастичною геміплегією страждають від соціальної ізоляції. Через видимі порушення тіла хворим діткам складно знайти контакт з однолітками, які часто висміюють їхні вади розвитку. Знижуються розумові здібності пацієнтів на тлі ураження головного мозку. Коефіцієнт інтелекту може бути знижений до 50 балів. У 6 з 10 дітей в клінічній картині спостерігаються судоми, мікроцефалія (маленька голова) і незначні дефекти внутрішніх органів.

Геміплегія може проявлятися такими ознаками:

Діагностика геміплегії у дітей

Захворювання проявляється специфічними симптомами, тому лікарю-діагносту легко визначити діагноз. Але спершу потрібно виключити інші схожі захворювання нервової системи.

Для цього потрібно:

  1. Дослідити історію життя та хвороби.
  2. Зібрати родовий анамнез та дослідити те, як відбувалися пологи.
  3. Оглянути дитину, перевірити рефлекси та м’язову силу.

Для діагностики необхідна допомога суміжних консультантів. Психолог оглядає дитину, досліджує його мову, психічну та розумову сферу, а педіатр слідкує за актуальним станом здоров’я дитини.

Для виключення інших хвороб потрібні інструментальні методи дослідження, які візуалізують мозок та вивчають його роботу:

  1. Електроенцефалограма. Показує електричну діяльність мозку. Виключає епілепсію.
  2. Магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія. Вони виключають пухлину, інсульт та субарахноідальний крововилив.
  3. Ангіографія. Показує стан судин та ступінь кровообігу мозку.
  4. Нейросонографія. Застосовується до дітей, у яких ще не закрите тім’ячко. Метод виявляє об’ємні процеси, наприклад, пухлину чи розширення шлуночків головного мозку.

Лікування в нашій клініці

Пам’ятайте, що захворювання може прогресувати, а здоров’я дитини погіршуватися. Без догляду інтелект, фізичний розвиток та тілесне здоров’я з роками погіршується. Центр стимуляції мозку пропонує комплексний підхід з індивідуальною програмою для кожної дитини. Після діагностики захворювання, ми підбираємо лікувальні методики, які визначаються не лише специфікою захворювання, але й особливостями вашої дитини: вік, здатність до навчання, цікавість до занять, особистісні порушення.

Для лікування геміплегії ми застосовуємо:

  1. Розвиток дрібної моторики у дітей.
  2. Розвиток мислення. Наші фахівці (психологи, корекційні педагоги, логопеди) розвивають просторове та логічне мислення, навчають знаходити взаємозв’язок між явищами, аналізувати інформацію та навпаки, складати цілісну картину з окремих елементів.
  3. Масаж. У вашої дитини покращиться кровообіг в руках та ногах, зміцніють м’язи, а під час масажу вона відпочине та розслабиться.
  4. Лікувальну фізкультуру. Підібраний комплекс вправ допомагає дитині виправити та поновити дефекти при рухових розладах. Лікувальна гімнастика виправить сутулість та допоможе опорно-руховому апарату дитини зміцніти.
  5. Транскраніальну мікрополяризацію. Принцип дії методу дозволяє активізувати «сплячі» ділянки кори головного мозку дитини.
  6. Програму Timocco. Це рухально-візуальна програма, яка розвиває рухальну та розумову сферу дитини. Використовуючи цей комплекс ми розвиваємо у дітей увагу, швидкість реакції, пам’ять, абстрактне мислення та координацію тіла.
  7. Заняття у логопеда-дефектолога. Наші фахівці розвивають артикуляційний апарат. Для цього ми використовуємо логомасаж та вправи в ігровій формі. Також ваша дитина навчиться формувати звукові інтонації, міміку, погляд та правильну позу.

Джерела

Фахівці

Ліцензії та сертифікати

Ціни

  • DC1. Електроенцефалографія (ЕЕГ) з описом Дитячий

    30 хвилин

  • CC15. Консультація психолога дитячого (заключна)

    30 хвилин

  • CC14. Консультація психолога дитячого (повторна)

    60 хвилин

  • CC18. Консультація логопеда (первинна) Дитячий

    30 хвилин

  • LC1. Заняття з логопедом Дитячий

    30 хвилин

  • LC5. Логопедичний масаж Дитячий

    20 хвилин

  • LC7. Логопедичний комплекс №1 (заняття + логопедичний масаж) Дитячий

    50 хвилин

  • LC3. Логопедичне заняття з апаратом ForBrain Дитячий

    25-30 хвилин

  • AC5. Транскраніальна мікрополяризація (ТКМП) Дитячий

    20 хвилин

  • PRC3. ЛФК Дитячий

    30 хвилин

Вiдгуки

Олександра Кирилівна 14.06.2021

5.0
5.0

Лечение гемиплегии

У дочки мого брата ДЦП, на його фоні розвинулася геміплегія. Стала відніматися одна сторона тіла і зменшуватися в розмірах і ручка стиснута в кулачок. У Центрі Стимуляції Мозку з дитиною працює колектив лікарів, логопеди, реабілітологи. Особливо дівчинці подобаються заняття з Романченко Іриною Віталіївною, тренування слуху благотворно позначаються на дівчинці.

Ольга 04.05.2021

5.0
5.0

Лечение гемиплегии

Для лечения гемиплегии в Центре Стимуляции Мозга множество разных вариантов и направлений. Моей дочери подобрали лечение с учетом ее состояния и навыков. Врачи доброжелательные, всегда вежливые и с улыбкой. Приятно находиться и лечиться в такой клинике.

Анастасия Розумовская 26.04.2021

5.0
5.0

Лечение гемиплегии

Для коррекции гемиплегии нем прописали лечебный массаж и лечебную физкультуру. По рекомендации подруги мы записались Василенко М. В. Очень хорошо выполняет массаж, чувствует как не сделать ребенку плохо. После этого ребенку становится легче. Физкультура тоже оказывает хорошее воздействие, разминаются ручки, растягиваются мышцы. Планируем начать посещать Томатис-терапию. Говорят очень хороший результат от нее.

Залишити відгук:

Ваша оцінка:

Ваша оцінка:

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Запишіться на прийом
error
error

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті