Коли й для чого рекомендується пройти тест CASD?
Останнім часом проблема виявлення розладів аутистичного спектру, особливо раннього дитячого аутизму, стає гострішою, оскільки ці діагнози все частіше виявляються у дітей 1–16 років. При аутизмі у дітей присутнє складне дезінтегроване порушення психічного розвитку, яке проявляється у виражених проблемах у спілкуванні та соціальній взаємодії, діями, що повторюються, та обмеженістю інтересів.
Розлади аутистичного спектру — це діагноз, який поки не має чіткого визначення на території України, проте це порушення нерідко виявляється у багатьох дітей. Проблеми в ранньому виявленні розладів аутистичного спектру гостро стоять не тільки перед лікарями, а й перед батьками та педагогами. Для цього створюються різні системи й тести.
Тест CASD є однією з методик для швидкого і точного виявлення РАС. Його принцип базується на довголітніх спостереженнях і систематизації отриманих даних у пацієнтів з аутизмом. Також до нього включені відстежені та систематизовані лікарями спостереження батьків і педагогів.
У тесті CASD всі симптоми систематизуються. Він може проводитися неврологами, психологами або психіатрами, які мають досвід роботи з такими дітьми. Тест відносять до скринінгових методик, що застосовуються для оцінки ризику аутизму серед дітей. CASD допомагає виявити ймовірність РАС, які нерідко ставляться під сумнів, а його результати стають приводом для подальшого проведення диференційної психолого-педагогічної діагностики.
Опитувальник CASD найбільш поширений у США, але може застосовуватися і в будь-якій іншій країні. До його системи включено 15 функціональних груп і дається 4 варіанти відповіді:
- ставлення дитини до людей;
- імітація;
- емоційна реакція;
- вміння володіти тілом;
- застосування предметів;
- вміння пристосовуватися до змін;
- застосування зору;
- застосування слуху;
- реакція на застосування дотику, смаку та нюху;
- ступінь нервозності та фобій;
- вербальна комунікація;
- ступінь активності;
- рівень та узгодженість інтелектуальної відповіді;
- загальне враження.