icon

Адреси клінік

м. Київ, пр-т Василя Порика 13-Б (На карті )

м. Київ, вул. Велика Васильківська, 66, стоматологія (На карті )

м. Сколе, вул. Стрийська, 19 (незабаром відкриття) (На карті)

м. Київ, вул. Композитора Мейтуса, 5 (На карті)

м. Біла Церква, вул. Гагаріна 37А (На карті)

phone

+38 (044) 364-20-04 +38 (093) 170-16-59

Пн.-Нд. 08:30 - 20:00

+38 (067) 761-63-44 (Стоматологія)

Пн.-Сб. 9:00-19:00, Нд. 9:00-18:00

Поєднані травми

Поєднана травма - це множинні пошкодження (два і більше) різних анатомічних частин тіла, які пацієнт отримав одночасно або за короткий проміжок часу.

Поєднані травми

Поєднана травма - це множинні пошкодження (два і більше) різних анатомічних частин тіла, які пацієнт отримав одночасно або за короткий проміжок часу. Наприклад, черепно-мозкова травма і перелом хребта, ушкодження грудної клітини та розрив селезінки і т.п. Поєднана травма є одним з видів політравми: її основна відмінність в тому, що ушкодження мають різну локалізацію і вимагають диференційованих підходів до лікування. Небезпека для життя при поєднаних травмах дуже висока.

Причини поєднаного травмування

Політравма в ДТП, техногенні катастрофи, множинні пошкодження організму при падінні з висоти, а також травмування на виробництві - основні причини отримання поєднаних травм. Вони є одним з основних чинників, які провокують смертність населення у віці 18-43 років. Наприклад, в Києві політравма перебуває на третьому місці причин летального результату, поступаючись місцем лише раковим і серцево-судинним захворюванням.

Діагностика і симптоми

Закриті пошкодження внутрішніх органів не завжди помітні, тому поставити точний діагноз може лише фахівець. Наприклад, політравма грудної клітини може проявитися блідістю пацієнта, ускладнене дихання, втратою свідомості і подібними симптомами, які для непрофесіонала не є ознаками поєднаного травмування. Але для нього можуть бути характерні і множинні видимі удари, одне або кілька кровотеч, шоковий стан хворого.

Щоб визначити політравму, необхідно проконсультуватися з лікарем. Але припустити її наявність до приїзду «Швидкої допомоги» необхідно, якщо:

 • стався вибух;
 • потерпілого в ДТП викинуло з транспортного засобу;
 • аварія трапилася на високій швидкості;
 • падіння сталося з висоти від 3 м;
 • деформація автомобіля після зіткнення склала 40-50 см;
 • потерпілого завалило сипучими або об'ємними матеріалами.

У кожному з цих випадків хворого не можна переміщати, якщо в цьому немає життєво важливою необхідності.

У клініці проведуть професійну діагностику, яка передбачає оцінку тяжкості політравми, виявлення пошкоджень, що загрожують життю пацієнта. Обов'язково вимірюють пульс, артеріальний тиск і проводять швидкий аналіз на групу крові. Залежно від області травмування, проводять рентгенографію пошкодженої області. При політравмі голови це може бути ехоенцефалографія, яка виявить внутрішньочерепні гематоми і наявність набряку. Разом з рентгенографією черепа її проводять і при поєднаної травми обличчя.

УЗД призначають при пошкодженнях очеревини, а рентген є універсальним способом визначення переломів і зсувів. Провести цей вид обстеження може будь-яка клініка в Україні.

Також призначають більш вузькі види дослідження, які дають можливість оцінити функціонування органу - біохімічний аналіз крові. Наприклад, сечовина і креатинін в плазмі вказують на пошкодження нирки.

Діагностику поєднаних травм обов'язково проводять профільні лікарі: травматолог, хірург, реаніматолог.

Лікування поєднаних травм

Після діагностики політравми першим етапом комплексного лікування є протишокова терапія. Кровотечу зупиняють за допомогою джгута чи затиску, при внутрішньому - проводять оперативне втручання, яке запобігає крововтрату. Якщо діагностовані переломи, хворого повністю паралізують, фіксуючи пошкоджені кінцівки.

У більшості випадків операції необхідні при поєднаній травмі голови (здавлення мозку, внутрішньочерепні гематоми і т.д.). Травми грудної порожнини часто передбачають дренування при пневмотораксі і гемоторакс. Лікування поєднаних травм повинні проводити кілька фахівців, які забезпечать комплексний підхід до різних пошкоджень. При цьому їхні дії грунтуються на лікарських протоколах, тому лікування політравми в Києві або будь-якому обласному центрі в Україні не повинно мати істотних відмінностей.

Після оперативного втручання, фіксації переломів або інших лікувальних заходів, хворого переводять в палату інтенсивної терапії і призначають комплекс лікування поєднаної травми. Залежно від діагнозу, це може бути інфузія кровозамінників, препарати для відновлення функціонування органів і систем, заміна дренажу, перев'язки і т.д.

Лікування поєднаної травми - тривалий і складний процес. Після стабілізації стану пацієнта з політравмою, його переводять в травматологію. Якщо з'явилися ускладнення, доктора можуть звернутися за консультацією до вузькопрофільних лікарів Києва або в спеціалізовану клініку.

Реабілітація при політравмі залежить від виду, кількості пошкоджень, але в будь-якому випадку займе багато часу до повного одужання. Окремі травми можуть бути нескладними, але в комплексі їх наслідки значно погіршують стан пацієнта. Необхідно регулярно звертатися в клініку за консультацією фахівця, щоб уникнути ускладнень або регресу.

Джерела

 • Всесвітня організація охорони здоров'я
 • Журнал "Гострі та невідкладні стани у практиці лікаря" 

Фахівці

Бойчук Павло Віталійович
Бойчук Павло Віталійович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, нейрореабілітолог

Карась В'ячеслав Володимирович
Карась В'ячеслав Володимирович

Лікар ортопед-травматолог вищої категорії

Максімов Євгеній Васильович
Максімов Євген Васильович

Фізичний терапевт, ерготерапевт, нейрореабілітолог

Паламарчук Сергій Андрійович
Паламарчук Сергій Андрійович

Реабілітолог, кінезіотерапевт

Петриковець Ян Володимирович
Петриковець Ян Вадимович

Фізіотерапевт, ерготерапевт

Якубович Андрій Валерійович
Якубович Андрій Валерійович

Лікар ортопед-травматолог

Ліцензії та сертифікати

Ціни

 • DC1. Електроенцефалографія (ЕЕГ) з описом Дитячий

  30 хвилин

 • PRC3. ЛФК Дитячий

  50 хвилин

Залишити відгук:

Ваша оцінка:

Ваша оцінка:

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Запишіться на прийом

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті