Заїкування: причини, особливості прояву
Якщо людина заїкується, це одразу помітно за частими паузами та зупинками в мові, складам, які неприродно розтягуються або вимовляються занадто швидко. Заїкування зачіпає не лише мову, але також інші сфери.
Емоційно-вольову – діти, які заїкуються часто плачуть, схильні до зміни настрою. Поведінкову – батьки помічають погіршення поведінки, особливо вдома, в сім’ї, де дитина наче відіграється за те, що їй не вдається спілкуватися з однолітками в школі чи в садочку. Можуть виявлятися проблеми зі здоров’ям, виявляються специфічні стани, які активізуються під час мови: тахікардія, пітливість, почервоніння повік, нервовий тик, дефіцит уваги. Всі ці прояви – наслідки заїкування, лікування якого у дітей 3 років часто потребує не більше місяця та повністю усуває усі перераховані явища.
Проблеми з мовою викликані спазмами м’язів артикуляційного апарата, які задіяні в процесі вимови звуків та складів. Інші ознаки – другорядні та є наслідком нездатності мозку впоратися з сенсорним навантаженням. Механізм виникнення проблеми той самий, що й в певних інших мовних відхилень: з різних причин мозку потрібно забагато ресурсів на опрацювання сенсорної інформації ззовні, тому їх просто не вистачає на адекватне функціонування мовного центру.
До цих «різних» причин заїкування у дітей належать:
- спадковість – якщо в сім’ї зустрічались випадки заїкування, то ризик його прояву у дитини збільшується;
- ендокринні порушення – вікові чи спадкові;
- перенавантаження нервової системи внаслідок органічної недорозвиненості, травм, перенесених інфекційних хвороб;
- стресові фактори – переляк чи психічна травма (грубе ставлення до дитини збоку родичів).