Фіброміалгія: розуміння, лікування та перспективи
Фіброміалгія – це синдром невідомої етіології, тому причини хвороби до теперішнього часу повністю не встановлені. Є декілька можливих аспектів, які досліджуються в контексті фіброміалгії. До них належать:
- генетика – є певна схильність до спадковості фіброміалгії, тому, якщо у вашій сім'ї були випадки цього захворювання, ризик може збільшитися;
- нейрохімія – зміни в роботі хімічних речовин у мозку, таких як серотонін, норепінефрин та дофамін можуть грати роль у виникненні фіброміалгії;
- стрес і травми – фізичні й емоційні розлади можуть впливати на розвиток захворювання;
- інфекції – деякі люди повідомляють, що симптоми фіброміалгії розвиваються після інфекційних захворювань;
- аутоімунні чинники – є теорії, що захворювання може бути пов'язане з порушенням імунної системи;
- проблеми зі сном – зміни якості сну можуть бути як причиною, так і результатом фіброміалгії.
Сьогодні це захворювання є об'єктом активних досліджень, тому нові відкриття можуть допомогти в розроблянні більш ефективних методів лікування.
Головні симптоми захворювання
Що таке фіброміалгія? Це захворювання, що супроводжується багатьма неприємними відчуттями. До основних із них належать:
- розповсюджений біль у м'язах, сухожиллях і суглобах, який може бути пульсуючим, гострим або тупим;
- чутливість до дотику навіть під час легкого натискання на певні точки (так звані точки Тригера);
- постійне відчуття виснаженості та недостатньої енергії навіть після невеликого фізичного чи психічного зусилля;
- проблеми зі здатністю засинати та підтримувати глибокий сон;
- важкість із концентрацією, погіршення пам'яті й інші когнітивні проблеми;
- різноманітні супутні симптоми, такі як головні болі, пульсації в обличчі, синдром подразненого кишківника, надмірна чутливість до звуків і запахів.
Важливо зазначити, що симптоми можуть змінюватися в інтенсивності та тривалості, а також у кожної людини можуть проявлятися по-різному. Для діагностики фіброміалгії лікарі використовують систему критеріїв і враховують наявність інших симптомів. Фахівці виключають інші захворювання, що можуть викликати подібні прояви.
До кого звертатися?
Якщо у вас є підозра на фіброміалгію чи ви стикаєтеся зі симптомами, характерними для цього захворювання, рекомендується звернутися до лікаря. Кваліфікований і досвідчений фахівець може використовувати різні методи діагностики, включно з клінічним оглядом, визначенням точок Тригера. Іноді лабораторні й інструментальні дослідження можуть бути проведені для виключення ревматичних або внутрішніх захворювань.
Як лікувати фіброміалгію?
Сучасна клініка ЦСМ у Києві пропонує ефективне лікування фіброміалгії, яке часто є комплексним та охоплює різноманітні методи з метою полегшення болю, покращення якості сну та зменшення прояву інших симптомів. Основні підходи до лікування:
- приймання анальгетиків і протизапальних препаратів;
- фізична активність;
- психотерапія;
- когнітивно-поведінкова терапія;
- релаксаційні техніки;
- самомасаж та інші альтернативні методи.
Також ефективною в лікуванні захворювання є фізіотерапія. Досвідчений лікар фізіотерапевт може призначати різні процедури та вправи для людей із хронічною фіброміалгією з метою полегшення болю, підвищення рухливості та покращення якості життя.
Важливо зазначити, що ефективність лікування може варіюватися залежно від індивідуальних особливостей кожної людини. Крім того, медичні працівники можуть застосовувати індивідуальний підхід та адаптувати план лікування до потреб конкретного пацієнта.