icon

Адреси клінік

м. Біла Церква, вул. Гагаріна 37А (На карті)

+38 (093) 170-16-59

Пн.-Нд. 08:30 - 20:00

Ожиріння

Ожиріння — це небезпечний стан, який веде до збільшення ймовірності появи супутніх захворювань, що порушують нормальну життєдіяльність людини.

Як лікувати ожиріння?

На животі з’являються жирові складки? Одяг став тісним і вага перевищує норму? З’ясувати та усунути причину підвищення маси тіла вам допоможуть фахівці. Отримати повну інформацію про те, як лікувати ожиріння, можна в Клініці ЦСМ, де працюють досвідчені лікарі різних спеціалізацій та для боротьби із зайвою вагою та її наслідками застосовуються ефективні протоколи доказової медицини та авторські методики. За даними міжнародних експертів ВООЗ, це захворювання стало глобальною пандемією і від нього страждають мільйони людей у ​​всіх куточках планети. Жінки хворіють у 2 рази частіше за чоловіків. Переважно до підвищення маси тіла схильні представники обох статей від 30 до 60 років.

Ожиріння — це скупчення жирових тканин, яке значно перевищує норму в організмі, що супроводжується збоями метаболізму та підвищенням маси тіла на понад 20 %. Це проблемне явище стає першопричиною фізичного дискомфорту, а також провокує розлади психологічного характеру. Зайва вага суттєво посилює ймовірність розвитку цукрового діабету, хвороб серця та кровоносних судин, патологій опорно-рухового апарату, нирок та печінки. Надмірна маса тіла за умови відсутності лікування може в результаті кардинально знижувати життєздатність людини та навіть призводити до смерті від наслідків ожиріння.

Класифікація ожиріння

Для людей у ​​віковому діапазоні 18–65 років індекс маси тіла (ІМТ), який визначається за формулою «маса тіла в кг/зріст у м2», у межах норми не перевищує 18,5–24,9. Показник 25,0–29,9 підтверджує наявність зайвої ваги та стадію передожиріння.

Аналізуючи рівень перевищення ІМТ, виділяють чотири ступені ожиріння:

Типи ожиріння визначаються основною локалізацією скупчень жирових тканин:

За перебігом ожиріння характеризують як:

Якщо ж беруться до уваги наявні причини розвитку, то ожиріння класифікують на:

Причини ожиріння

Надмірна вага переважно фіксується у разі явної невідповідності між енергією, що надійшла від їжі, та її витратою в процесі життєдіяльності. Зайві калорії трансформуються в жирові тканини, які накопичуються в певних ділянках тіла. У підсумку вага зростає та відбувається збій у функціонуванні окремих органів та цілих систем.

За спостереженнями фахівців, причини ожиріння у 90 % ситуацій пов’язані з переїданням і лише у 5 % пацієнтів зростання зайвої ваги провокується порушеннями обміну речовин.

Появі надмірної ваги сприяють різні супутні фактори:

Патогенез ожиріння

При порушеннях у процесах споживання їжі змінюється гіпоталамо-гіпофізарна регуляція, що впливає на поведінкові реакції. Активація гіпоталамо-гіпофізарної системи збільшує синтез АКТГ, підвищує інтенсивність вироблення кортизолу та його подальшого розпаду. У результаті знижується секреція соматотропного гормону, який сприяє розщепленню жирів, порушується обмін тиреоїдних гормонів та чутливість до них тканин, з’являється гіперінсулінемія.

Симптоми ожиріння

Головний симптом ожиріння — підвищення ваги на понад 20 %. Жирові відкладення збільшують об'єм живота, плечей, спини, потилиці, сідниць, тазової області, стегон. М’язи водночас залишаються недорозвиненими. У людини змінюється зовнішність — з’являється друге підборіддя, складки на животі звисають у вигляді фартуха, область стегон набуває форми галіфе. Внаслідок перенапруження черевної стінки нерідко з’являються пупкові та пахвинні грижі.

До ознак ожиріння належать різні не пов’язані із зовнішніми та структурними змінами прояви:

У людей з III–IV ступенем ожиріння порушуються функції серця та стан судин. Виникає тахікардія, артеріальна гіпертензія, глухі тони серця. Також виникають симптоми дихальної недостатності. Порушення жирового обміну негативно позначається на роботі печінки, що виявляється в розвитку панкреатиту та холециститу у хронічній формі. Надлишок ваги спричиняє порушення в роботі суглобів та хребетного стовпа.

Зайві кілограми нерідко спричиняють збої в менструальному циклі та можуть призводити до аменореї. Внаслідок гіпергідрозу та порушення обміну речовин страждає шкірний покрив, і може розвиватися екзема, піодермії, фурункульоз та акне. З’являються стриї на шкірі та гіперпігментації.

Особливості ожиріння у дітей та підлітків

Ожиріння у дітей переважно розвивається внаслідок енергетичного дисбалансу, що виникає під час переїдання. У разі наявності зайвої ваги в обох батьків ймовірність захворювання перебуває в межах 80 %, тільки в матері — приблизно 50 %, у батька — 38 %. Також підвищена ймовірність подальшого ожиріння у дітей, які народилися з підвищеною вагою або перебували на штучному вигодовуванні. Розвиток ожиріння у підлітків нерідко зумовлений гормональним дисбалансом та стресовими факторами. Рідше зайва вага з’являється на тлі ендокринопатій, генетичних синдромів, ЧМТ та інших уражень ЦНС (менінгіту, новоутворень мозку, енцефаліту тощо).

Дуже часто в раціоні дітей та підлітків із зайвою вагою наявні солодощі, здоба, фаст-фуд, солодкі та газовані напої. Спостерігається дефіцит споживання білкових продуктів, клітковини та води. Такі діти та підлітки мають знижену рухову активність, у вільний час віддають перевагу розвагам із гаджетами, а не спортивним іграм на свіжому повітрі.

У дітей та підлітків з ожирінням часто розвиваються:

Ускладнення ожиріння

Зайві кілограми призводять до таких ускладнень ожиріння, як:

Наслідки ожиріння підвищують ризик розвитку онкологічних захворювань. Наявні ускладнення підвищують ймовірність настання раптової смерті!

Діагностика ожиріння

Для всебічної діагностики ожиріння потрібно звернутися до ендокринолога. До плану обстеження можуть вноситися такі дослідження:

Для уточнення рівня впливу зайвої ваги на функціонування окремих органів та систем можуть застосовуватись методи УЗД, МРТ та КТ. А у разі виявлення дисфункцій призначаються консультації кардіолога, гастроентеролога та інших профільних фахівців.

Лікування ожиріння

Для комплексного лікування ожиріння використовується кілька методів. Тактика терапії визначається вираженістю симптомів, і лікування завжди починається з добору дієтичного режиму харчування та посилення фізичної активності. Вкрай важливим є створення мотивації до нормалізації ваги.

Дієтотерапія

Для лікування ожиріння призначається гіпокалорійна дієта з урахуванням смакових переваг. Збільшувати її ефект допомагає комплекс вправ для активації обмінних процесів та розщеплення жирових сполук. У деяких випадках рекомендується лікувальне голодування.

Фізкультура та спорт

Для кожного пацієнта розробляється індивідуальна програма навантажень з урахуванням загального стану здоров’я. Рекомендуються часті піші прогулянки, плавання, їзда на велосипеді та інші види спорту.

Психотерапія

Психокорекція допомагає усвідомлювати причину підвищення ваги та зосереджуватися на утворенні нових та правильних харчових звичок. На сеансах психотерапії хворим допомагають посилювати мотивацію до лікування, підвищувати самооцінку, позбавлятися комплексів і підвищувати стресостійкість. Деяким пацієнтам рекомендуються сеанси гіпнозу.

Медикаментозна терапія

Застосування препаратів при ожирінні рекомендується у разі відсутності ефективності дієти та фізичних навантажень. Для усунення почуття голоду можуть застосовуватися засоби групи амфетаміну. Іноді застосовуються препарати для спалювання жиру й антидепресанти, що змінюють харчову поведінку.

До плану фармакотерапії вносяться препарати для лікування виявлених захворювань. Вони призначаються профільними спеціалістами.

Хірургічні методи

Хірургічні баріатричні способи усунення зайвої ваги необхідні лише у разі тривалої неможливості зниження ІМТ нижче 40. Як косметичний метод може застосовуватися ліпосакція. Для усунення першопричин збільшення ваги застосовується бандажування шлунку, вертикальна гастропластика або гастрошунтування. При морбідному ожирінні використовується інноваційна методика емболізації лівої шлункової артерії, що через 6 місяців забезпечує зниження маси тіла приблизно на 20 %.

Авторська методика

У разі звернення до Клініки ЦСМ пацієнти отримують унікальну можливість пройти курс ефективної терапії за допомогою авторського методу Валерія Патонича, який є провідним спеціалістом із лікування РХП. Програма фісіотерапії раніше активно застосовувалася в центрах Revocanda plus. Метод допомагає як усувати ознаки захворювання, так і призводить до повного одужання. Під час проведення розробленої Валерієм Патоничем програми кожен пацієнт отримує особистого консультанта, якому можна дзвонити чи писати в будь-який час доби та отримувати необхідні поради та підтримку. Проведений до кінця курс фісіотерапії виявляється ефективним у 95 % випадків.

Профілактика ожиріння

При нормальній вазі достатньо дотримуватися балансу між споживаними та використовуваними калоріями. Якщо людина має схильність до зайвої ваги, то для профілактики набору зайвих кілограмів необхідно скоротити обсяг продуктів із високим вмістом вуглеводів і жирів, збільшивши кількість рослинної та білкової їжі. Усім людям рекомендується дотримуватися достатньої рухової активності: здійснювати піші прогулянки, відвідувати спортзали, плавати, займатися спортивною ходьбою або бігом.

Який лікар лікує ожиріння?

Ви хочете пройти курс лікування від ожиріння та шукайте досвідчених фахівців? Звертайтеся до Клініки ЦСМ, зателефонувавши за вказаним на сайті номером телефону або заповнивши форму для онлайн запису або замовлення зворотнього дзвінка. Фахівці оперативно зв’яжуться з вами та запишуть на прийом до лікаря в зручний для вас час.

Джерела

Вiдгуки

Залишити відгук:

Ваша оцінка:

Ваша оцінка:

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Запишіться на прийом
error
error

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті