Діагностика моторної алалії
Для діагностики моторної алалії застосовується комплексний підхід і роботу з дитиною проводять педіатри, логопеди та психологи. Діагноз може ставитися у віці 4–5 років.
Для виявлення причин порушень призначається консультація дитячого невролога та отоларинголога. Фахівці збирають дані про особливості перебігу гестації та пологів, історію раннього розвитку малюка та перенесені захворювання. Пацієнту може призначатися виконання ЕЕГ, отоакустичної емісії (ОАЕ) та аудіограми, УЗД церебральних судин, МРТ головного мозку.
Консультація логопеда допомагає оцінювати ступінь мовного розвитку та виявляти наявні порушення. Спеціаліст застосовує для діагностики тести, що допомагають визначати величину словникового запасу, фонетико-фонематичні процеси та граматичну будову. Логопед досліджує артикуляційний праксис і перемикання, правильність рухів язика та губ.
Під час спілкування з психологом оцінюється когнітивний та емоційно-вольовий складники. Обстеження виконується у формі гри, під час якої фахівець може аналізувати поведінку дитини.
Для уникнення помилкового діагнозу проводиться порівняльна діагностика алалії з псевдоалалічним синдромом, олігофренією, аутизмом та РАС, дитячою афазією, анартрією, ЗМР, мутизмом, глухонімотою тощо.