icon

Адреси клінік

м. Київ, пр-т Василя Порика 13-Б (На карті )

м. Сколе, вул. Стрийська, 19 (незабаром відкриття) (На карті)

м. Київ, вул. Композитора Мейтуса, 5 (На карті)

м. Біла Церква, вул. Гагаріна 37А (На карті)

phone

+38 (044) 364-20-04 +38 (093) 170-16-59

Пн.-Нд. 08:30 - 20:00

Моторна алалія

Затримка мовного розвитку у дітей після 3-4 років змушує батьків задуматися про можливий розвиток моторної алалії. Фахівці «Центр Стимуляції Мозку» допоможуть розібратися в причинах порушення мовного висловлювання, нададуть кваліфіковану допомогу і призначать сучасні методи лікування.

Що таке моторна алалія?

Ваша дитина не починає розмовляти навіть після 3–4 років? Ви хочете дізнатися, що таке моторна алалія, оскільки є підозра на такий діагноз? Звернення до «Центру Стимуляції Мозку» допоможе вам почати лікування моторної алалії якомога раніше, і ви не допустите розвитку важких наслідків порушень мовного розвитку. Наші фахівці мають великий досвід роботи з такими пацієнтами та застосовують сучасні методи доказової медицини для максимальної соціалізації дітей.

Моторна алалія — це нейропсихологический синдром, при якому істотно порушуються процеси мовного висловлювання, і дитина або не говорить зовсім, або розмовляє дуже погано. Вона частіше розвивається у хлопчиків і виявляється приблизно у 2–3 дітей до 7 років з 1 000. Моторна алалія у дітей проявляється варіабельними рівнями затримки розвитку мови: від незначних порушень у граматиці та фонетиці до абсолютної відсутності мовної комунікації. Водночас інтелектуальний розвиток і слух дитини не порушені.

Класифікація моторної алалії

Форма моторної алалії визначається місцем розташування ураження головного мозку:

Класифікація експресивної алалії проводиться з огляду на основні лінгвістичні порушення, і патологія розділяється на чотири форми:

Ступені моторної алалії визначають за вираженістю симптомів:

Цей нейропсихологічний симптомокомплекс проходить в моторній формі, але при поширеному пошкодженні мовних центрів може доповнюватися сенсорними розладами та залежно від переважання тих чи інших компонентів проявлятися в сенсомоторній або мотосенсорній формі. З огляду на варіабельний характер синдрому, під час його діагностики та лікування проявляється мультидисциплінарний підхід, і до роботи з пацієнтом залучаються фахівці у сфері неврології, психології та логопедії.

Етіологія моторної алалії

Причини моторної алалії — це органічні осередкові ушкодження відповідальних за моторику центрів головного мозку екзогенного генезу. Ці структури мозку дуже вразливі на ранніх стадіях онтогенезу та різні негативні впливи провокують їхнє ураження. Надалі у дитини розвиваються порушення мовних і немовних процесів.

Спричинити пошкодження моторних центрів можуть різні фактори, вплив яких може спостерігатися в різні періоди:

Виразність моторної алалії у дітей багато в чому визначається часом негативного впливу на мовні центри. Найважче виявляються порушення, що спричиняються дією шкідливих факторів на тлі першого триместру гестації. Менш виражено проявляються ознаки ушкоджень, що виникають у постнатальному періоді.

Патогенез моторної алалії

Існує кілька теорій щодо механізму розвитку моторної алалії:

Симптоми моторної алалії

Батьки малюка помічають, що у нього практично відсутній лепет і наявна бідність мовних реакцій у порівнянні з однолітками. Перші слова вимовляються тільки до 3–4 років або в старшому віці. У вимові дитина часто заміняє звуки, повторює звуки та склади, пропускає фонеми й об’єднує частини різних слів.

Відрізняється й поведінка дітей із моторною алалією. Під час спілкування вони активно використовують жести, наслідування звукам і лепетні фрази.

Серед симптомів моторної алалії фіксують такі прояви:

Дитина з моторною алалією добре розуміє сказане йому та може виконати певне прохання, але її мова слабо зрозуміла оточуючим.

Моторна алалія супроводжується не тільки мовними проблемами. У дітей із таким діагнозом є низка відхилень у психоневрологічному стані:

Ознаки моторної алалії варіабельні. Вони проявляються через відсутність мовлення до наявності його незначних труднощів. Зміни мови зачіпають різні її частини.

Ускладнення моторної алалії

Відсутність корекції й обмежене коло спілкування заважають повноцінному та всебічному розвитку та призводять до появи низки наслідків моторної алалії:

Діагностика моторної алалії

Для діагностики моторної алалії застосовується комплексний підхід і роботу з дитиною проводять педіатри, логопеди та психологи. Діагноз може ставитися у віці 4–5 років.

Для виявлення причин порушень призначається консультація дитячого невролога та отоларинголога. Фахівці збирають дані про особливості перебігу гестації та пологів, історію раннього розвитку малюка та перенесені захворювання. Пацієнту може призначатися виконання ЕЕГ, отоакустичної емісії (ОАЕ) та аудіограми, УЗД церебральних судин, МРТ головного мозку.

Консультація логопеда допомагає оцінювати ступінь мовного розвитку та виявляти наявні порушення. Спеціаліст застосовує для діагностики тести, що допомагають визначати величину словникового запасу, фонетико-фонематичні процеси та граматичну будову. Логопед досліджує артикуляційний праксис і перемикання, правильність рухів язика та губ.

Під час спілкування з психологом оцінюється когнітивний та емоційно-вольовий складники. Обстеження виконується у формі гри, під час якої фахівець може аналізувати поведінку дитини.

Для уникнення помилкового діагнозу проводиться порівняльна діагностика алалії з псевдоалалічним синдромом, олігофренією, аутизмом та РАС, дитячою афазією, анартрією, ЗМР, мутизмом, глухонімотою тощо.

Лікування моторної алалії

Під час лікування моторної алалії у дітей завжди проявляється комплексний підхід. Воно повинне починатися негайно та скеровуватися як на компенсацію або усунення мозкових порушень із використанням препаратів і фізіопроцедур, так і на логопедичну та психологічну допомогу. Дітям та батькам рекомендується консультація дитячого психолога для стабілізації та поліпшення поведінково-емоційної сфери. Для корекції мовних порушень проводяться систематичні заняття з логопедом.

Для корекції моторної алалії застосовуються комбінації з таких методик:

Добір методів корекції, апаратних методик і вправ для дітей із моторною алалією строго індивідуальний і залежить від проявів порушення.

Оптимально обрана програма корекційної роботи допомагає проводити реабілітацію та максимальну соціалізацію дітей із цим нейропсихологічним синдромом. Прогнози моторної алалії сприятливі, і вчасне звернення до фахівців істотно підвищує шанси дитини на успішну корекцію порушень. Лікувально-корекційна робота повинна починатися з віку до 3–4 років, бути регулярною, поетапною та проводитися досвідченими фахівцями.

Профілактика моторної алалії

Для профілактики моторної алалії необхідно:

Поради та рекомендації

Для своєчасного виявлення моторної алалії необхідно:

Який лікар лікує моторну алалію?

Моторна алалія коригується комплексним підходом дитячого лікаря-невролога, дитячого психіатра, психолога. У «Центрі Стимуляції Мозку» вам доберуть план процедур та занять, який підійде саме вашій дитині. Для запису на прийом можна зателефонувати до контакт-центру або заповнити форму для онлайн запису або замовлення зворотнього дзвінка.

Сертифікати

Сертифікат Аніщенко Вікторія Миколаївна

Сертифікат Аніщенко Вікторія Миколаївна

Сертифікат Карімова Муніра Хамідівна

Сертифікат Карімова Муніра Хамідівна

Сертифікат Козубенко Ольга Геннадіївна

Сертифікат Козубенко Ольга Геннадіївна

Сертифікат Полтавська Вікторія Володимирівна

Сертифікат Полтавська Вікторія Володимирівна

Сертифікат Селезньова Ольга Іванівна

Сертифікат Селезньова Ольга Іванівна

Сертифікат Тополевська Ірина Миколаївна

Сертифікат Тополевська Ірина Миколаївна

Сертифікат Чернова Оксана Василівна

Сертифікат Чернова Оксана Василівна

Ціни

  • CC1. Консультація лікаря невролога дитячого (первинна)

    45 хвилин

  • CC18. Консультація логопеда (первинна) Дитячий

    30 хвилин

Вiдгуки

Лилия 12.11.2021

5.0
5.0

Моторная алалия

Я обратилась в клинику ЦСМ, когда заметила, что мой сын в 4 года почти не говорит. Знакомые и родственники успокаивали, что в этом нет ничего страшного, и еще заговорит, не стоит паниковать. Но я не стала ждать и по отзывам приятельницы обратилась к неврологу в ЦСМ. Врач меня похвалил за то, что я не стала пускать ситуацию на самотек и пришла на прием. Моему сыну поставили предварительный диагноз - моторная алалия. Я была шокирована, но врач успокоил меня, объяснил, что такая проблема поддается коррекции. Сыну назначили логопедический массаж, работу с логопедом, нейродинамическую гимнастику и другие процедуры. Могу сказать, что работа со специалистами дала свои результаты! Вскоре я услышала от сына первые слова! Очень благодарна всему персоналу клиники за то, что смогли нам помочь и вселили надежду на лучшее!

Дмитрий Осипов 23.09.2021

5.0
5.0

Моторная алалия

Хочу выразить огромную благодарность неврологу клиники Ольге Геннадьевне Козубенко и логопеду Ирине Николаевне Тополевской! Благодаря их профессиональной помощи наша дочь наконец заговорила! Врач в государственной клинике ставил диагноз моторная алалия и пугал негативными последствиями. Поэтому мы обратились в частную клинику ЦСМ, которую нам посоветовали друзья. Могу сказать, что мы ни разу не пожалели о своем выборе клиники! Такого серьезного и комплексного подхода мы не встречали нигде! Кроме медикаментозного лечения, дочка проходила различные процедуры, помогающие развивать мозговые процессы, занималась с логопедом. Общий результат превзошел наши ожидания! Мы с женой безмерно благодарны клинике и ее специалистам!

Єлизавета 13.09.2021

5.0
5.0

Моторна алалія

Моя дитина народилася передчасно з гіпоксією та подвійним обвиттям пуповиною. Деякий час прийшлось побути в лікарні під апаратом. Все це мало свої негативні наслідки, які вилились у моторну алалію та інші неврологічні проблеми. В клініці ЦСМ нам дуже допомогли! Розговорили мого синочка, який до 3 років не говорив навіть слово мама. Так, роботи в нас ще багато, але я бачу позитивні зміни та вірю в краще! Я впевнена, що ми попали в надійні руки і в клініці нам зможуть допомогти ще з іншими захворюваннями. Від всього серця рекомендую ЦСМ батькам дітей, які мають проблеми мовлення!

Вероніка 04.06.2021

5.0
5.0

Моторна алалія

Ми з моєю п'ятирічною дочкою звертались до клініки ЦСМ з приводу моторної алалії. З відгуків знала, що там працюють дуже досвідчені спеціалісти, завдяки яким дітки починають розмовляти. Я дуже щаслива, що не помилилась! Наш невролог Ольга Геннадіївна - це просто промінь сонця! Дуже приємна жінка та гарний лікар! Швидко знайшла підхід до дитини, провела тести та розповіла, що нам тепер робити. Після проходження спеціалізованих процедур та роботи з логопедом Мунірою Хамідівною дочка почала вимовляти перші слова. Дякую спеціалістам клініки за те, що не відмахнулися та дуже уважно поставились до моєї донечки та її проблеми! Це схоже на справжнє диво, але дочка вже потроху говорить!

Диана Барташова 01.04.2021

5.0
5.0

Моторная алалия

Я долго водила сына к неврологу и логопеду в государственной поликлинике, но результат был очень слабый. Ребенка просто пичкали ноотропами, проводили занятия с логопедом, но он так и не шел на контакт и не говорил. Начала искать специализированную клинику для деток с алалией и нашла клинику ЦСМ. Я очень жалею, что потеряла впустую так много времени и не обратилась в эту клинику раньше. Возможно, у сына уже был бы прогресс! Помимо моторной алалии ребенку диагностировали и другие отклонения. Теперь мы посещаем занятия Томатис, работаем с логопедом-дефектологом, посещаем психолога, ходим на массажи и другие процедуры, о которых я раньше даже не слышала. Дело сдвинулось с мертвой точки! Я плакала, когда услышала первое слово от сына! Пускай оно появилось только в 5 лет, но оно есть! Занятия мы продолжаем, эффект я вижу и чувствую уверенность в будущем. Огромное спасибо всем работникам клиники, которые делают такое большое дело для деток с проблемами!

Залишити відгук:

Ваша оцінка:

Ваша оцінка:

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Запишіться на прийом

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті