Класифікація та причини інсульту
Порушення мозкового кровообігу у дітей – це стан, за якого певна зона головного мозку не отримує необхідного живлення, до неї припиняється постачання кисню. Як наслідок частина клітин гине, а разом з ними втрачаються деякі функції.
Інсульт може бути:
- геморагічним – в переважній більшості випадків розвивається через розрив артерій, коли кров потрапляє за межі судин та насичує навкружні тканини;
- ішемічним – виникає коли прохід судини блокується тромбом із збереженням цілісності стінок.
У дітей віком від народження до 18 років найчастіше діагностують ГПМК геморагічного типу, але зустрічаються і випадки ураження комбінованого характеру, коли в одній долі знаходяться геморагічні осередки, а в іншій – ішемічні. Це не єдина класифікація порушень мозкового кровообігу. Залежно від віку виділяють інсульти:
- перинатальні – відбуваються в період з 28 тижня вагітності до 1 місяця життя;
- ювенальні – розвиваються у дітей від 1 місяця до 18 років.
До факторів, які підвищують ризик порушення кровообігу у дітей віком до 18 років відносять неналежний перебіг вагітності, постійно підвищений артеріальний тиск у матері під час виношування, травматичні пологи, перенесенні внутрішньоутробні інфекції, хвороби серця, вроджені аномалії судин та серцево-судинної системи.
Точні причини розвитку ГПМК у дітей відрізняються залежно від типу інсульту. Причиною геморагічного інсульту можуть стати:
- аневризма;
- пухлина;
- хвороби крові;
- гостре отруєння;
- артеріальна гіпертензія;
- вади розвитку чи слабкі судини мозку;
- черепно-мозкова травма, як фактор механічного пошкодження судин.
Комплекс причин, що викликають ішемічний інсульт, відрізняється та до нього належать:
- цукровий діабет;
- вроджені та набуті хвороби серця;
- автоімунні захворювання;
- порушення швидкості згортання крові;
- пережиті операції на мозку та серці.