Види артриту
Артрит має кілька класифікацій.
За кількістю залучених суглобів захворювання поділяється на моноартрит і поліартрит (зазвичай такий діагноз ставлять, коли від 5 і більше хворих суглобів).
За формою перебігу артрит поділяється на:
- гострий (починається швидко та несподівано, найчастіше пов'язаний із наявністю інфекційного агента в організмі);
- підгострий (проміжний ступінь між гострою та хронічною формою, при якій відбувається спад вираженості симптомів);
- хронічний (відрізняється хвилеподібним перебігом — періоди загострень змінюються повною відсутністю симптомів).
Також процес можуть ділити на 4 стадії залежно від тяжкості перебігу запального процесу (1 — найлегша, 4 — важкі незворотні зміни, найчастіше з повною нерухомістю суглоба).
За місцем локалізації патологію поділяють на артрит плечового, ліктьового, кульшового, колінного, гомілковостопного, пальцевого суглобів.
Залежно від етіології (причини виникнення) артрити бувають:
1. Інфекційними:
- ревматичний;
- реактивний;
- анкілозуючий спондилоартрит (хвороба Бехтерєва);
- септичний (на фоні сепсису розвивається гострий гнійний артрит);
- туберкульозний тощо.
2. Травматичними (можуть виникнути при закритих травмах чи пораненнях суглобів, систематичному легкому травмуванні, іноді причиною стає занедбаний ревматоїдний артрит).
3. Дистрофічними:
- деформуючий остеоартрит;
- професійний (чи доброякісний);
- ендокринний;
- метаболічний;
- асептичний субхондральний некроз.
4. Пов'язаними з іншими захворюваннями, включаючи аутоімунні патології (це — псоріатичний, ревматоїдний, подагричний тощо).
Часто класифікацію спрощують, зводячи її до категорій — запальні, дегенеративні (остеоартрит, остеоартроз), травматичні артрити.
У дітей та підлітків виділяють ювенільну форму захворювання (у пацієнтів до 16 років, найчастіше це аутоімунне захворювання, яке ставиться при тривалості запалення понад 6 тижнів) та ідіопатичний артрит (причини розвитку також невідомі, головна відмінність — велика локалізація вогнищ запалення, що зачіпає весь організм та сповільнює зростання та розвиток дитини). Ідіопатична форма дуже складно піддається лікуванню, тому часто стає причиною важкої інвалідизації.
Також на тлі будь-якого виду захворювання може розвинутися деформуючий артрит, для якого характерне об'ємне розростання сполучної тканини, а також деформація та порушення рухливості суглоба.