icon

Адреси клінік

м. Київ, пр-т Василя Порика 13-Б (На карті )

м. Сколе, вул. Стрийська, 19 (незабаром відкриття) (На карті)

м. Київ, вул. Композитора Мейтуса, 5 (На карті)

м. Біла Церква, вул. Гагаріна 37А (На карті)

phone

+38 (044) 364-20-04 +38 (093) 170-16-59

Пн.-Нд. 08:30 - 20:00

Мозочкова атаксія

Лікування мозочкової атаксії — це терапія не порушень координації руху як такого, а усунення первинної патології. Саме тому план лікування складається тільки після виявлення захворювання, що спричинило виникнення мозочкової атаксії.

Мозочкова атаксія

Що таке мозочкова атаксія і як її лікувати?

Мозочкова атаксія — це узагальнене поняття, яке позначає порушення координації рухів, спровоковане патологічними станами з пошкодженнями мозочка і його зв'язків у стовбурі головного мозку. Уніфікованої класифікації мозочкової атаксії немає. Це пов'язано з великою кількістю патологічних станів, які здатні вражати мозок та його зв'язки.

Найчастіше експерти виділяють три типи мозочкової атаксії:

МКХ підрозділяє мозочкову атаксію на ранню, пізню і з порушенням репарації ДНК. Також існує поділ мозочкової атаксії за формою захворювання: з гострим початком, з підгострим початком (розвивається протягом тижня або кількох тижнів), хронічно прогресуючі (протягом кількох місяців або років — спіноцеребелярні, кіркові церебелярні, з пізнім початком та залученням структур мозкового стовбура та інших утворень нервової системи), пароксизмальна епізодична мозочкова атаксія у дітей), епізодична атаксія у дорослих.

Якісне лікування мозочкової атаксії в Києві з максимально позитивним результатом доступне в Клініці ЦСМ. Неврологи нашого медичного центру повного циклу проведуть високоточну діагностику на обладнанні експертного класу (пройти МРТ можна на найпотужнішому апараті в Україні — MAGNETOM Skyra Maximize 3T з 70-сантиметровим тунелем), проконсультують, підберуть програми необхідного лікування та реабілітації, відкоригують їх в динаміці (при необхідності).

Причини мозочкової атаксії

Існує дуже багато причин виникнення мозочкової атаксії, оскільки вона може розвиватися на тлі різних патологічних станів:

Крім того, захворювання може мати спадковий характер.

Як проявляється мозочкова атаксія

Від першопричини розвитку мозочкової атаксії залежить форма течії (гостра, підгостра, хронічно прогресуючі), вираженість та перелік ознак мозочкової атаксії, прогноз на одужання та кінцевий результат.

Але, незалежно від того, які симптоми мозочкової атаксії проявилися і наскільки вони виражені, потрібно якнайшвидше звернутися за медичною допомогою, аж до виклику невідкладної допомоги. 

Серед симптомів ураження мозочка:

Мозочкова атаксія у дітей та дорослих може також виявлятися неможливістю торкнутися пальцем по носі із заплющеними очима. Типовий симптом для дитячого віку — дитина широко розставляє ноги, а при зведенні їх разом починає розгойдуватися.

Наслідки мозочкової атаксії

Наслідком мозочкової атаксії може стати інвалідизація людини, погіршення якості життя, відсутність можливості самообслуговування, ведення звичного способу життя (зокрема неможливість працювати).

Діагностика мозочкової атаксії

У разі, якщо з'явилися симптоми мозочкової атаксії, має бути проведена диференціальна діагностика причин їх появи.

Після вивчення анамнезу та неврологічного огляду фахівець може призначити додаткові обстеження. Серед них:

Іноді рекомендується проведення лабораторної діагностики (зокрема генетичного аналізу та дослідження крові на стерильність).

Також на розсуд лікаря можуть бути проведені й інші види діагностики, спрямовані насамперед на виявлення первинної патології.

Як лікується мозочкова атаксія

Лікування мозочкової атаксії — це терапія не порушень координації руху як такого, а усунення первинної патології. Саме тому план лікування складається тільки після виявлення захворювання, що спричинило виникнення мозочкової атаксії.

Тому, лікувальна тактика може включати різнопланові методи. Серед них такі способи лікування, як:

Для усунення вираженості мозочкової атаксії — покращення метаболізму в скелетних м'язах, підвищення м'язового тонусу та сили — як правило, призначається курс медичного масажу та фізичної реабілітації.

Фізична реабілітація дозволяє адаптувати активність та полегшити моторне навчання. Програма фізичної реабілітації може включати вправи, спрямовані на покращення:

Також фізична реабілітація запобігає утворенню контрактур.

Спочатку пацієнт виконує вправи лише під наглядом лікаря, але за наявності прогресу поступово переходить на щоденні заняття вдома. Регулярне виконання вправ допомагає покращити фізичний стан пацієнта, але з метою безпеки йому рекомендується використовувати тростину або ходунки, які зменшать ймовірність падіння, пов'язаного з порушенням рівноваги або поганою координацією. Також здійснюється робота зі збільшення м'язової сили та загальної витривалості людини.

При реабілітації, крім вправ, для зниження вираженості мозочкової атаксії використовують фізіотерапію. Найкращі результати у зміцненні м'язів та покращенні координації рухів показує мікрополяризація (ТКМП), яка допомагає підтримувати фізичну форму, покращувати координацію та рівновагу, запобігати ускладненням.

Лікування порушень координації рухів при ураженні мозочка у людей похилого віку зменшить вираженість атаксії, але повністю не усуне. Також результат терапії у хворих з одним осередковим ушкодженням набагато помітніший, ніж у пацієнтів із дегенеративними захворюваннями ЦНС.

Профілактика мозочкової атаксії

Специфічних методів профілактики мозочкової атаксії не існує, лише загальні рекомендації:

Питання-Відповідь

Чи можна вилікувати мозочкову атаксію повністю?

Результат лікування мозочкової атаксії залежить від виду та причини захворювання. Наприклад, відкоригувати спадкову атаксію набагато складніше, ніж інші її види; літній вік також не дає повністю усунути атаксію. Та й загалом, терапія, як правило, не дозволяє повністю повернути працездатність, але знижує рівень інвалідизації, допомагає значно покращити якість та тривалість життя, зберегти навички самообслуговування.

Що таке пізня мозочкова атаксія?

Ідіопатична пізня мозочкова атаксія Марі-Фуа-Алажуаніна (або спадкова мозочкова атаксія П'єра Марі) — неврологічне (спадкове дегенеративне) захворювання з ураженням мозочка і його провідних шляхів, яке було вперше описано французькими неврологами П'єром Марі, Шарлем Фуа та Теофілем Алажуаніном у 1922 році; належить до групи хронічних прогресуючих атаксій. Відрізняється тим, що перші прояви хвороби виникають у людей віком 20-30 років і більше.

Що таке атактична хода?

Атактична (мозочкова) хода — це хода при порушеній координації рухів нижніх кінцівок: невпевнена ходьба з широко розставленими ногами, що надмірно високо підіймаються, нерівномірними по довжині кроками, похитуванні з боку в бік.

Як покращити координацію рухів?

Щоб покращити координацію рухів, погіршення якої пов'язане зі станом здоров'я, потрібно звернутися до фахівця, який проведе повну діагностику та призначить комплексне лікування, що включає терапію першопричини та реабілітацію фізичних можливостей.

Який вид спорту розвиває координацію рухів?

На розвиток координації рухів може позитивно вплинути гімнастика, плавання, танці, стрибки зі скакалкою, різні види єдиноборств (дзюдо, самбо, карате, тхеквондо, айкідо тощо). Але при будь-яких заняттях спортом потрібно уважно ставитися до травм і намагатися їх уникати.

Переваги лікування мозочкової атаксії у клініці

 1. Клініка ЦСМ у Києві — приватний медичний центр повного циклу, в якому ви зможете пройти експертну діагностику з інтерпретацією результатів досвідченими фахівцями, отримати якісне лікування, відновитися після тривалої та/або тяжкої хвороби, травми.
 2. Лікарі з великим клінічним досвідом та високим рівнем емпатії, які вміють мотивувати пацієнта до роботи на результат.
 3. Лікувальне та діагностичне обладнання експертного рівня.
 4. Високоефективні курси транскраніальної мікрополяризації та лікувального масажу.
 5. Персональний підхід до проблеми кожного пацієнта.
 6. Демократична вартість медичних послуг.

Хочете дізнатися більше про те: що таке мозочкова атаксія, який лікар лікує мозочкову атаксію, скільки коштує лікування мозочкової атаксії у дітей та дорослих, яка ймовірність позитивного прогнозу? Фахівці київської Клініки ЦСМ дадуть відповідь на всі ваші питання, проведуть експертну діагностику та якісне лікування. Щоб записатися на консультацію до лікаря-невролога, зв'яжіться з нашим контакт-центром або заповніть форму зворотного зв'язку на сайті — і ми найближчим часом зв'яжемося з вами. Дбайте про своє здоров'я, довіряючи його в руки професіоналів: ми не підведемо!

Фахівці

Литвиненко Олена Ерастівна
Литвиненко Олена Ерастівна

Головний лікар клініки ЦСМ, лікар-невролог вищої категорії, дитячий невролог

Стеценко Тетяна Іванівна
Стеценко Тетяна Іванівна

Дитячий невролог, епілептолог

Ціни

 • CC1. Консультація лікаря невролога дитячого (первинна)

  45 хвилин

 • CC3. Консультація лікаря невролога дитячого (заключна)

  30 хвилин

 • CA1. Консультація лікаря невролога дорослого (первинна)

  45 хвилин

 • CA2. Консультація лікаря невролога дорослого (повторна)

  30 хвилин

Вiдгуки

Залишити відгук:

Ваша оцінка:

Ваша оцінка:

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Запишіться на прийом

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті