icon

Адреси клінік

м. Київ, пр-т Василя Порика 13-Б (На карті )

м. Сколе, вул. Стрийська, 19 (незабаром відкриття) (На карті)

м. Київ, вул. Композитора Мейтуса, 5 (На карті)

м. Біла Церква, вул. Гагаріна 37А (На карті)

phone

+38 (044) 364-20-04 +38 (093) 170-16-59

Пн.-Нд. 08:30 - 20:00

Мігрень

Мігрень — це первинна форма головного болю, для якого характерні пульсуючі напади, що періодично повторюються, найчастіше — локалізовані з одного боку голови і мають середню та високу інтенсивність.

Мігрень

Мігрень: причини та методи лікування

Мігрень — це первинна форма головного болю (вважається, що при ньому відсутні захворювання, що є першопричиною), для якого характерні пульсуючі напади, що періодично повторюються, найчастіше — локалізовані з одного боку голови (фр. migraine від лат. hēmicrania, грец. ἡμικρανία «головний біль, що охоплює половину голови») і мають середню та високу інтенсивність; триває від кількох годин до 2-3 днів. Найчастіше проблема вперше проявляє себе в період статевого дозрівання, а найбільші страждання завдає людям віком 35–45 років. (Також у медичній літературі можна зустріти термін «гемікранія».)

Згідно зі статистикою, на мігрень страждає близько 1 млрд людей на планеті: з переважанням у жінок — 19 % (кожна 5 жінка у світі!) на 11 % у чоловіків. (Така гендерна несправедливість пояснюється гормональними факторами.) З такою поширеністю, не дивно, що в рейтингу патологій, що обмежують працездатність, вона знаходиться на 2-му місці. 

Лікування мігрені у Києві ви можете пройти у лікаря-невролога у багатопрофільній Клініці ЦСМ (зокрема у нас можна отримати консультацію щодо того, як лікувати мігрень у дитини). У нашій лікарні повного циклу є все необхідне для точної діагностики та результативного лікування — фахівці з великим клінічним досвідом, діагностичне та лікувальне обладнання експертного рівня, щире бажання допомогти вам.

Причини мігрені

ВООЗ виділяє таку основну причину мігрені, як: «активація механізму у глибоких відділах мозку, що призводить до вивільнення навколо нервів та кровоносних судин голови запальних речовин, що спричиняють біль».

Якщо докладніше, то мігреневий біль — це відповідь організму на збудження мозкових структур, у якому виділяються специфічні білки, які, своєю чергою, викликають розширення судин у мозку і пробудження больових рецепторів їх стінок; болючі імпульси надходять на сенсорну кору мозку, де і формується пульсуючий біль — головний симптом мігрені.

Не дуже зрозуміло, правда?

Але річ у тім, що дослідники цієї неврологічної проблеми досі не можуть виділити 100 % причин виникнення мігрені, тільки можуть пояснити механізм розвитку. На цей час, «під підозрою» величезна кількість факторів, що провокують мігрені. Серед основних:

Також до мігренозних провокаторів (тригерів) відносять:

Симптоми мігрені

Напади можуть включати такі симптоми мігрені, як:

Ці ознаки мігрені характерні для її прояву без аури (80 % випадків). При цьому, як правило, напади мігрені у дітей менш тривалі з більш вираженими абдомінальними проявами.

До симптоматики мігрені з аурою (до 20 % випадків) приєднується ще й комплекс оборотних неврологічних симптомів (зазвичай вони передують виникненню головного болю та абдомінальним проявам):

Які можуть бути наслідки мігрені

Нелікована епізодична мігрень перетворюється на хронічну фазу, яка може виявлятися 15 нападами на місяць і бути важко діагностованою.

Клінічно підтверджено, що напади мігрені, що повторюються, можуть стати причиною пошкодження судин головного мозку, а це, своєю чергою, може сприяти розвитку ішемічного інсульту (ризик пропорційний частоті нападів). Також у переходу мігрені в хронічну форму є й інші неприємні наслідки, серед них:

Незалежно від своєї стадії мігрень помітно погіршує якість життя, знижує працездатність, погіршує настрій людини.

Діагностика мігрені

Попри те, що мігрень є первинним головним болем, при диференціальній діагностиці потрібно буде пройти серйозне обстеження. Лікар повинен упевнитися у відсутності захворювань, до клінічної картини яких входить мігренеподібний стан. Від результатів діагностики залежить тактика подальшого лікування.

Діагностика при нападах мігрені може включати:

Лікування мігрені

Почнемо з неприємної правди: мігрень цілком невиліковна. Але не все так погано. При правильній терапії напади можна зробити менш вираженими та значно знизити їх частотність. На цей час існує два основних способи лікування мігренозних болів:

Клініка ЦСМ пропонує своїм пацієнтам спробувати апаратні методики лікування мігрені, які мають безперечні переваги — високоефективність та досить швидкий результат. Наш невролог може призначити такі фізіотерапевтичні методи при лікуванні мігрені, як:

Фізіотерапевтичне лікування мігрені може застосовуватися у комплексі з медикаментозною терапією, дію якої воно лише посилює.

При мігрені не рекомендується займатися самолікуванням, хоча б тому, що пацієнт самостійно не може правильно трактувати виникнення головного болю. Існує велика ймовірність того, що йдеться не про мігрень, а про вторинний головний біль, який може бути симптомом таких небезпечних для життя станів, як: гіпертонічний криз, інсульт, онкологія тощо.

Повноцінне лікування мігрені включає купірування больового нападу, профілактичну та поведінкову (навчання пацієнта) терапії.

Профілактика мігрені: рекомендації щодо купірування нападів мігрені

«Домашня» профілактика мігрені (поведінкова терапія) підбирається неврологом персонально для кожного пацієнта. Для підвищення результативності проведеного медикаментозного та немедикаментозного лікування пацієнту може бути рекомендована корекція:

Також рекомендується утриматися від шкідливих звичок, своєчасно лікувати неврологічні проблеми (депресії, тривожні розлади, ПТСР тощо), мати регулярні фізичні вправи, піші або велопрогулянки.

Питання-Відповідь

У чому різниця між мігренню та головним болем?

При мігрені біль сильний, пульсуючий, дуже часто зосереджений з одного боку та/або по краю голови, здатний тривати дні, має рецидиви (повторюється нападами) та супутні симптоми — нудота, блювота, почуття слабкості, світлобоязнь, неврологічні прояви. Для більшості інших головних болів не характерна пульсація, біль відчувається в області чола або з усіх боків з невеликим тиском, приходить раптово і йде швидко, не має рецидивів, не супроводжується іншими симптомами, легко усувається медикаментами та відпочинком.

Чи є мігрень самостійним захворюванням, чи це ознака іншої хвороби?

Мігрень — первинний головний біль, а це означає, що він є самостійним захворюванням, а не симптомом будь-якої іншої хвороби.

Що не можна при мігрені?

Тригером мігрені можуть бути певні харчові продукти. Серед них: червоне вино, пиво, шоколад (молочний та темний), ковбасні вироби, м'ясо свинини, тверді сорти сиру, солоні та мариновані продукти, цитрусові, горіхи, фаст-фуд та продукти, які містять у собі консерванти та дріжджі.

Як швидко купірувати напад мігрені?

Щоб допомогти собі при нападі мігренеподібного болю (якщо ви ще не зверталися до лікаря), потрібно: прийняти знеболювальне, постаратися перекусити, випити трохи теплої (краще підсолодженої води) або кави, відпочити в тихому місці без яскравого освітлення, прикласти компрес (до чола — холодний, до шиї — теплий), зробити легкий масаж скронь, чола, шиї, плечей.

Чи можна померти від нападу мігрені?

Ні, випадків смерті безпосередньо від нападів мігрені не зафіксовано. Але постійно повторювані напади можуть призвести до захворювань, які при ненаданні належної допомоги можуть мати летальний кінець.

Як довго триває напад мігрені?

Напад мігрені може тривати від кількох годин до 2-3 днів. Досить часто під час нападу людина може бути практично безпорадною, оскільки найменший рух веде до посилення головного болю.

Як відрізнити мігрень від інсульту?

Головний біль при інсульті починається практично миттєво, стає інтенсивним у короткий проміжок часу, а при мігрені головний біль починається поступово, посилюється протягом тривалого часу.

Що відбувається з мозком під час мігрені?

При мігрені відбувається збудження мозкових структур із виділенням специфічних білків, що викликають розширення судин мозку та пробудження больових рецепторів їх стінок; больові імпульси надходять на сенсорну кору мозку, де і формується пульсуючий біль. Також знижується рівень серотоніну в мозку, що стимулює тромбоцити, що містять велику кількість цієї речовини. Це і пояснює часту локалізацію болю у правій півкулі — тромбоцитів там міститься більше.

Чи можна пити каву під час мігрені?

Так, каву пити можна і треба. Рекомендується випити чашку гарячої кави на початку нападу. Вважається, що так ефект від кофеїну буде сильнішим.

Який душ допомагає при мігрені?

Щоб зняти мігреневі болі, потрібно прийняти теплий (але не гарячий) душ.

Переваги лікування мігрені у клініці

  1. Клініка ЦСМ у Києві — одна з найбільших приватних лікарень повного циклу Київської області, в якій ви зможете пройти експертну діагностику з інтерпретацією досвідченими лікарями, якісне лікування, повноцінну терапію та профілактику можливих наслідків.
  2. Лікарі з великим клінічним досвідом та високим рівнем емпатії.
  3. Діагностичне обладнання експертного рівня.
  4. Сучасні апарати для фізіотерапевтичного лікування та застосування перевірених протоколів надання медичної допомоги.
  5. Персоналізований підхід до кожного пацієнта.
  6. Демократична вартість консультації невролога та інших послуг.

Не знаєте, який лікар лікує мігрень? Шукаєте грамотного фахівця, який запропонує сучасні та ефективні методи лікування мігрені? Фахівці Клініки ЦСМ готові допомогти навіть пацієнтам із найважчими випадками мігрені та інших неврологічних захворювань. Оберіть нас, зробіть вибір на користь якісної експертної діагностики та лікування за сучасними, перевіреними успішним клінічним досвідом протоколами. 

Мешканцям та гостям Київської області ми пропонуємо відвідати наш медичний центр у Білій Церкві: до ваших послуг комфортний готель на базі клініки, висока якість медичних послуг, безпека під час повітряних тривог тощо. Довірте здоров'я професіоналам — ми не підведемо!

Фахівці

Литвиненко Олена Ерастівна
Литвиненко Олена Ерастівна

Головний лікар клініки ЦСМ, лікар-невролог вищої категорії, дитячий невролог

Ціни

  • CA1. Консультація лікаря невролога дорослого (первинна)

    45 хвилин

  • CA2. Консультація лікаря невролога дорослого (повторна)

    30 хвилин

Вiдгуки

Залишити відгук:

Ваша оцінка:

Ваша оцінка:

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Запишіться на прийом

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті