Мігрень — це первинна форма головного болю, для якого характерні пульсуючі напади, що періодично повторюються, найчастіше — локалізовані з одного боку голови і мають середню та високу інтенсивність.
Мігрень — це первинна форма головного болю, для якого характерні пульсуючі напади, що періодично повторюються, найчастіше — локалізовані з одного боку голови і мають середню та високу інтенсивність.
Мігрень — це первинна форма головного болю (вважається, що при ньому відсутні захворювання, що є першопричиною), для якого характерні пульсуючі напади, що періодично повторюються, найчастіше — локалізовані з одного боку голови (фр. migraine від лат. hēmicrania, грец. ἡμικρανία «головний біль, що охоплює половину голови») і мають середню та високу інтенсивність; триває від кількох годин до 2-3 днів. Найчастіше проблема вперше проявляє себе в період статевого дозрівання, а найбільші страждання завдає людям віком 35–45 років. (Також у медичній літературі можна зустріти термін «гемікранія».)
Згідно зі статистикою, на мігрень страждає близько 1 млрд людей на планеті: з переважанням у жінок — 19 % (кожна 5 жінка у світі!) на 11 % у чоловіків. (Така гендерна несправедливість пояснюється гормональними факторами.) З такою поширеністю, не дивно, що в рейтингу патологій, що обмежують працездатність, вона знаходиться на 2-му місці.
Лікування мігрені у Києві ви можете пройти у лікаря-невролога у багатопрофільній Клініці ЦСМ (зокрема у нас можна отримати консультацію щодо того, як лікувати мігрень у дитини). У нашій лікарні повного циклу є все необхідне для точної діагностики та результативного лікування — фахівці з великим клінічним досвідом, діагностичне та лікувальне обладнання експертного рівня, щире бажання допомогти вам.
ВООЗ виділяє таку основну причину мігрені, як: «активація механізму у глибоких відділах мозку, що призводить до вивільнення навколо нервів та кровоносних судин голови запальних речовин, що спричиняють біль».
Якщо докладніше, то мігреневий біль — це відповідь організму на збудження мозкових структур, у якому виділяються специфічні білки, які, своєю чергою, викликають розширення судин у мозку і пробудження больових рецепторів їх стінок; болючі імпульси надходять на сенсорну кору мозку, де і формується пульсуючий біль — головний симптом мігрені.
Не дуже зрозуміло, правда?
Але річ у тім, що дослідники цієї неврологічної проблеми досі не можуть виділити 100 % причин виникнення мігрені, тільки можуть пояснити механізм розвитку. На цей час, «під підозрою» величезна кількість факторів, що провокують мігрені. Серед основних:
Також до мігренозних провокаторів (тригерів) відносять:
Напади можуть включати такі симптоми мігрені, як:
Ці ознаки мігрені характерні для її прояву без аури (80 % випадків). При цьому, як правило, напади мігрені у дітей менш тривалі з більш вираженими абдомінальними проявами.
До симптоматики мігрені з аурою (до 20 % випадків) приєднується ще й комплекс оборотних неврологічних симптомів (зазвичай вони передують виникненню головного болю та абдомінальним проявам):
Нелікована епізодична мігрень перетворюється на хронічну фазу, яка може виявлятися 15 нападами на місяць і бути важко діагностованою.
Клінічно підтверджено, що напади мігрені, що повторюються, можуть стати причиною пошкодження судин головного мозку, а це, своєю чергою, може сприяти розвитку ішемічного інсульту (ризик пропорційний частоті нападів). Також у переходу мігрені в хронічну форму є й інші неприємні наслідки, серед них:
Незалежно від своєї стадії мігрень помітно погіршує якість життя, знижує працездатність, погіршує настрій людини.
Попри те, що мігрень є первинним головним болем, при диференціальній діагностиці потрібно буде пройти серйозне обстеження. Лікар повинен упевнитися у відсутності захворювань, до клінічної картини яких входить мігренеподібний стан. Від результатів діагностики залежить тактика подальшого лікування.
Діагностика при нападах мігрені може включати:
Почнемо з неприємної правди: мігрень цілком невиліковна. Але не все так погано. При правильній терапії напади можна зробити менш вираженими та значно знизити їх частотність. На цей час існує два основних способи лікування мігренозних болів:
Клініка ЦСМ пропонує своїм пацієнтам спробувати апаратні методики лікування мігрені, які мають безперечні переваги — високоефективність та досить швидкий результат. Наш невролог може призначити такі фізіотерапевтичні методи при лікуванні мігрені, як:
Фізіотерапевтичне лікування мігрені може застосовуватися у комплексі з медикаментозною терапією, дію якої воно лише посилює.
При мігрені не рекомендується займатися самолікуванням, хоча б тому, що пацієнт самостійно не може правильно трактувати виникнення головного болю. Існує велика ймовірність того, що йдеться не про мігрень, а про вторинний головний біль, який може бути симптомом таких небезпечних для життя станів, як: гіпертонічний криз, інсульт, онкологія тощо.
Повноцінне лікування мігрені включає купірування больового нападу, профілактичну та поведінкову (навчання пацієнта) терапії.
«Домашня» профілактика мігрені (поведінкова терапія) підбирається неврологом персонально для кожного пацієнта. Для підвищення результативності проведеного медикаментозного та немедикаментозного лікування пацієнту може бути рекомендована корекція:
Також рекомендується утриматися від шкідливих звичок, своєчасно лікувати неврологічні проблеми (депресії, тривожні розлади, ПТСР тощо), мати регулярні фізичні вправи, піші або велопрогулянки.
Не знаєте, який лікар лікує мігрень? Шукаєте грамотного фахівця, який запропонує сучасні та ефективні методи лікування мігрені? Фахівці Клініки ЦСМ готові допомогти навіть пацієнтам із найважчими випадками мігрені та інших неврологічних захворювань. Оберіть нас, зробіть вибір на користь якісної експертної діагностики та лікування за сучасними, перевіреними успішним клінічним досвідом протоколами.
Мешканцям та гостям Київської області ми пропонуємо відвідати наш медичний центр у Білій Церкві: до ваших послуг комфортний готель на базі клініки, висока якість медичних послуг, безпека під час повітряних тривог тощо. Довірте здоров'я професіоналам — ми не підведемо!
CA1. Консультація лікаря невролога дорослого (первинна)
789 грн
45 хвилин
CA2. Консультація лікаря невролога дорослого (повторна)
689 грн
30 хвилин