icon

Адреси клінік

м. Київ, пр-т Василя Порика 13-Б (На карті )

м. Сколе, вул. Стрийська, 19 (незабаром відкриття) (На карті)

м. Київ, вул. Композитора Мейтуса, 5 (На карті)

м. Біла Церква, вул. Гагаріна 37А (На карті)

phone

+38 (044) 364-20-04 +38 (093) 170-16-59

Пн.-Нд. 08:30 - 20:00

Послуга на даний момент не доступна

Методика PECS

PECS - система для спілкування, коли використовуються не слова, а картинки. Навчання PECS застосовують серед аутичних дітей, які відчувають мовні та комунікативні труднощі, а також часто використовують і при інших проблемах, супроводжуваних «невербальністю».

PECS для діток з аутизмом у Києві

Розлад аутистичного спектру (РАС), це розлад розвитку нервової системи, який впливає на комунікацію, поведінку і соціалізацію. Центр за контролем і профілактикою захворювань повідомляє про один випадок аутизму на 88 дітей. Ця проблема стосується всіх рас і соціальних груп в однаковій мірі, хоча діагностується аутизм у хлопчиків в чотири рази частіше, ніж у дівчаток.

Затримка психічного розвитку (ЗПР) визначається як значна затримка в розвитку навичок великої / дрібної моторики, мови, пізнавальних функцій, соціальної / особистісної активності і побутових. Багато дітей з РАС / ЗПР не можуть розмовляти, мають функціональні порушення комунікативних навичок, включаючи систему жестів, таких як вказівний жест, помахи рукою в знак прощання або вітання, поділ інтересу з іншими.

Для багатьох людей з аутизмом / ЗПР сприйняття мови являє собою певну складність, прояви якої можуть бути сприйняті як порушення соціальних норм або зухвала поведінка, в той час як людина фактично демонструє фрустрацію або брак розуміння. Візуальна подача інформації допомагає при її обробці і деякі дорослі люди з аутизмом, такі як д-р Темпл Грандін, професор зоотехніки Державного університету Колорадо і один з найбільш адаптованих дорослих людей з функціональним аутизмом в світі, описують свої розумові процеси як образні, засновані на візуальному ряді.

Візуальна підтримка може бути представлена ​​у формі реальних предметів, фотографій, схематичних зображень або слів, в залежності від індивідуальних особливостей. Візуальна підтримка використовується для забезпечення структурованого середовища, нагадування учням про норми поведінки, передбачуваних в конкретній ситуації, надання поетапних інструкцій для завершення завдання і формування прохань за допомогою системи обміну картинками.

Що являє собою методика PECS

Методика навчання за картками PECS (Picture Exchange Communication System) була розроблена англійськими фахівцями Фростом і Бонді у 2002 році, для навчання дітей з аутизмом, і вона добре себе зарекомендувала себе в світі. Так, у дітей, які не можуть говорити, поступово може з'явитися мова. А діти, порушення яких настільки серйозні, що не дозволяють навчитися говорити, за допомогою карток можуть висловити свої почуття. Дитина може взяти картку і скласти пропозицію, наприклад: «Я хочу гуляти», або «Я не хочу гуляти».

Тренінг PECS складається з шести етапів, в форматі дискретних проб з використанням потужних подкріплювачів (індивідуальний навчальний підхід, який застосовується для навчання навичкам в організованій, контрольованою і систематичній формі). Як правило, PECS йде паралельно звичайному мовному розвитку, ця система комунікації двостороння.

Застосування PECS починається з навчання того, як комунікувати (Етап I) і далі проходить інші п'ять етапів, які включають в себе збільшення дистанції між комунікативними партнерами (Етап II), розрізнення картинок (Етап III), побудова речення (Етап IV), відповідь на питання: «Що ти хочеш?» (Етап V) і коментування (Етап VI). Система дозволяє зробити комунікацію наочною.

Комунікація не зводиться до того, щоб просто щось назвати або попросити. Комунікативні порушення у людей з аутизмом заважають їм зрозуміти сам процес комунікації. Людина повинна знати, що саме треба повідомити, а також як привернути увагу іншої людини, передати повідомлення і наполягати на передачі повідомлення, поки вона не досягне успіху або не потерпить явну невдачу.

Що добре в системі PECS, так це те, що під час написання повідомлень дитина повинна знайти потрібне зображення, привернути увагу партнера по комунікації і зробити обмін зображення на предмет. Якщо партнер не візьме зображення, то комунікація не відбулася. Це робить акт комунікації наочним. Люди з РАС часто намагаються передати повідомлення за допомогою усного мовлення, але при цьому не привертають уваги співрозмовника, і їх повідомлення ігнорується. Або вони намагаються один раз і здаються, якщо їм ніхто не відповідає. Передача зображення з рук в руки означає, що не можна сказати щось з іншого кутка кімнати і очікувати, що тобі дадуть відповідь. Комунікація стає наочною і зрозумілішою.

Що дозволяє система Pecs дітям з аутизмом

Система дозволяє дитині з аутизмом проявляти ініціативу в комунікації.

Для людей з аутизмом характерні труднощі з ініціацією дій. Це означає, що багато хто з них будуть сидіти і чекати, поки хто-небудь не запитає: «Чого ти хочеш?», або не протягне їм систему допоміжної комунікації, щоб вони щось повідомили. Вони повинні бути в змозі озвучити свої потреби, бажання і думки так само, як і всі ми. Для цього вони повинні самі починати комунікацію. У багатьох випадках їх потрібно цьому вчити.

У системі PECS не використовують фрази або інструкції на кшталт «Чого ти хочеш?» Замість цього створюються ситуації, коли дитина захоче щось попросити, а потім друга людина, не кажучи ні слова, починає підказувати йому фізично, стоячи позаду. Поступово ці підказки зменшуються, і дитина вчиться самостійно починати обмін зображеннями з партнером по комунікації, щоб отримати якесь заохочення. У результаті, дитина починає самостійно повідомляти, чого вона хоче, і потім її вчать долати відстань до зображень і до партнера про комунікації, щоб передати йому повідомлення.

На заняттях діти самі складають картки з картинками, які зображують те, що вони бачать, що хочуть робити або сказати. Але спочатку вони довго вивчають картки і можливості їх застосування. Наприклад, педагог показує картинку з ложкою і каже: «їсти, їсти», і так безліч разів. Коли стає ясно, що дитина розуміє значення цієї картки, вводяться інші, що зображують все, що її оточує. Потім малюка вчать будувати речення. Наприклад, спочатку дитина вчиться розрізняти картки «хочу» і «не хочу», потім «їсти» або «пити». Після цього можна вчитися будувати речення «Я хочу їсти» або «Я хочу пити».

Дивлячись на ту чи іншу картку, дитина вже повинна зрозуміти, яке це відчуття. Наприклад, на картці «сміятися» намальована людина, яка сміється. Або може бути намальована пачка молока, і дитина складає фразу: «Я хочу молоко».

Навчання відбувається досить довго, але результат радує. Дитина, яка не може говорити, не повинна весь час мовчати. Вона багато чого розуміє і потрібно дати можливість їй висловити себе. Під час занять дитина розмірковує, працює, вчиться, пізнає, і в результаті може спілкуватися практично на одному рівні з дорослими та іншими дітьми.

Запишіться на прийом

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті